Barcelona

Projíst, prochodit a prožít Barcelonu, ve které se líhnou žraloci a kvítka pěstují v petkách

To máte tak, že letíte do Barcelony. Děsně se těšíte  a pak dostanete málem záchvat štěstí, protože zjistíte, že je u moře. A zjistíte to až v letadle těsně před přistáním, protože letíte nad masou modroučké vody pod vámi. Ano, čtete správně. Já jsem prostě zeměpisný ignorant level 1 000.

Opravdu opravdu opravdu miluji cestování.  Možná není divu, jsem přece copywriter, že jo. Že nechápavě čtete tuto větu znovu a přemýšlíte, proč k sobě pletu cestování a copywriting? No to  máte tak. Někde jsem četla, že dobří copywriteři  jsou ti, kteří rádi cestují, mají spoustu zájmů a rádi poznávají nové věci. Takže super zpráva pro všechny copy lidi! Na dovolené se neflákáte. Na dovolené vlastně makáte na svých psacích dovednostech. Ale teď už zpátky do prosluněného Španělska.

Barcelona přece není u moře, ne

Takže ač cestování zbožňuju, občas jsem  hrozný ignorant. Takový, který si nezjistí, že jeho cílová destinace leží u moře. Ale! O to víc jste pak překvapení, že? Zkusím teď shrnout našich 5 dnů v Barceloně do jednoho článku a budu se fakt snažit, abyste po přečtení věděli, jak je toto město skvělé a jak vás chytne za vaše cestovatelské srdéčko.

Barca a moře
Byli jsme natolik smělí, že jsme smočili naše holá chodila ve studeném barcelonském moři

Takže první věc, co mě hluboce zasáhla, bylo zjištění že Barca má moře. Boží. Hned potom to, že jejich letiště má místního, leč o poznání vypasenějšího koně Jošta jako v naší brněnské metropoli (ano, Brno se opět ukázalo jako tzv. trend setter). A pak – palmy! Vylezli jsme z barcelonského letiště a viděli jsme je. Krásné vysoké palmy, kterým je úplně jedno, že je únor. A že v únoru se přece nehodí, aby byly palmy. Ach, byl to krásný pohled a přiznávám se, že jsem z něj byla trochu víc unesená, než se sluší.

Barcelonský kůň Jošt. Teprve jsme přijeli a už se cítíme jako doma v Brně
Barcelonský kůň Jošt. Teprve jsme přijeli a už se cítíme jako doma v Brně

Zpátky na zem mě vrátilo naše pětiminutové pobíhání venku před odletovou halou a hledání zjevně tajného vchodu, kterým jsme se měli dostat k vlaku. Naštěstí jsme si všimli podobně zmateného staršího páru, který se aktivně ptal místních, kudy tudy na vlak. Nenápadně jsme je sledovali a k našemu nadšení nás úspěšně dovedli až k nádraží. I v této chvíli se potvrdilo jedno nepsané moudro: není to o tom, co umíš, ale koho znáš (nebo pronásleduješ, že jo).

Psycho Sagrada a její útroby stojí za návštěvu

Pane božeee, to je peckaa! Asi tak by se dala shrnout naše reakce potom, co jsme poprvé viděli obrovskou Sagrada Familia na vlastní oči. Tento kolos je prostě neuvěřitelný. Vlastně ani nejde říct, že je krásný. Je tak trochu psycho. Vlastně docela hodně psycho. Někdo by řekl, že je to šílená splácanina kdečeho a měl by pravdu. I přesto má v sobě velkou dávku majestátnosti, kterou doplňují jeřáby stojící přímo uprostřed stavby. No řekněte, když se něco staví už 136 let, musí to být fakt pecka.

Až jednou budete na Sagradu nevěřícně zírat, rozhodně nezůstaňte jen u “venkovního očumování”. Opravdu se vyplatí mrknout i dovnitř tohoto giganta. Všude kolem vás sice zurčí jazyky všech koutů světa,  tam a zpátky pobíhají nadšení Japonci, Vietnamci, děti, místní sekuriťáci a neustále si někdo něco fotí, případně fotí sám sebe (doporučuji si na chvíli sednout na kamenné lavičky uvnitř a kromě krás Sagrady si všimnout i tzv. profesionálních sběračů selfieček, kteří jsou schopní se 10 min  fotit ze všech úhlů, jen aby ta fotka posbírala na Instáči co nejvíc srdíček), ale je to velký zážitek. Stejně jak je tato stavba jedinečná zvenku, tak vás nezklame ani zevnitř.

Sagrada Familia
Při pohledu na Sagradu vám spadne brada

Tapas je odpovědí na všechno

Barcelona ale není jenom Sagrada. Barcelona znamená skvělé jídlo. Umírali jsme blahem pokaždé, když jsme navštívili místní trh Mercat de la Llibertat. Já byla na větvi z avokád velkých jako menší mango, můj drahý z obrovského výběru šunek, sýrů a ovoce. Chrochtali jsme štěstím vždycky, když jsme bužírovali tapas, tedy menší, zato opravdu různorodé porce jídla. Tapas je totiž odpovědí na všechno. Máš hlad? Zažene ho tapas. Máš blbou náladu? Spraví ji tapas. Rozešla se s tebou holka? Dej si tapas. A kdyby tapas nepomohlo, na 100 % to vyřeší churros, ta nejsladší věc na světě, kterou musíte vyzkoušet už proto, že větší kalorickou bombu budete  jen těžko hledat. Jsou to vlastně takové dlouhé tyčinky, které mají koblihové těsto a ty namáčíte do horké čokolády. Parádička, co?

Giant avocado! Právě v tomto momentu jsem opravdu byla v sedmém nebi
Giant avocado! Právě v tomto momentu jsem opravdu byla v sedmém nebi

Hlavní metropole Katalánska nám učarovala na první pohled. Je to město Gaudího, vysokých domů, širokých bulvárů, výborného jídla a nočního života.

10 tipů na závěr

  • To nejlepší (a také nejdražší) tapas jsme měli v malé útulné restauraci Viana. Než do ní vyrazíte, udělejte si rezervaci, čekačky na stůl se táhnou až ven. A nezapomeňte za nás pozdravit místního dredatého Poláka, co tam pracuje. Je to fajn člověk, který s vámi rád prohodí pár slov.
  • Vstupenky na ty nejznámější místa (například Sagrada Familia) jdou koupit online. Využijte toho, ušetříte tím čas i peníze.
  • Jen 40 km od Barcelony leží klášter ve skalách Montserrat. Skočte v Barceloně na vlak, ten vás doveze k lanovce a tou se svezte až nahoru. Jízda lanovkou je super zážitek a ta panorámata stojí za to.
  • Pokud je váš přítel fotbalový maniak a prostě potřebuje jít na prohlídku stadionu Camp Nou, běžte s ním. I když vám fotbal nic moc neříká, je to fajn zážitek. Ten obrovský stadion vezme dech každému.
  • Za žraloky, rejnoky i tučňáky vyrazte do barcelonského akvária. Uvidíte tam třeba to, jak se líhnou žraloci.
  • Pro skvělý burger se zastavte do Bacoa Universitat. Dočkáte se (s prominutím toho výrazu) ráje v hubě. A taky tam mají skvěle zužitkované petky na zdi jako květináče (ač nechápu, jak to v tom ty kytičky zvládají).
  • Vnímejte místní graffiti umění! Občas to jsou docela pěkné kousky.
  • Jeden z nejkouzelnějších výhledů na město je z kopečku Turo de la Rovira. Není tu moc turistů ohánějících se selfie tyčí, spíš tu s pivkem posedávají studenti a kochají se okolím.
  • Nekupujte si flašku s vodou na barcelonském letišti v automatech. Fakt ne. Sežere vám to peníze, jako třeba mých 10 éček. Zběsilé bušení do mašiny bohužel ničemu nepomůže (ozkoušeno).
  • Pokud plánujete zůstat cca 5 dní, kupte si na ježdění po Barceloně lístky T – 10. Co lístek, to jedna jízda. Vyjdou vás asi na necelé tři stovky.
Petky jako květináče? Proč ne
Smysluplně využité petky v Bacoa Universitat
Graffiti v Barceloně
Takovéto umění na zdi by přece bylo škoda projít bez povšimnutí, no ne? 
Skvostné tapas ve Vianě. Chrochtali jsme u něho blahem a pak se stěží valili zpátky domů
Vietnamská restaurace v Barceloně. Zkoušíme a porovnáváme s těmi u nás. A já vyhlížím, kdy se asi do Barcelony znova podíváme

Mějte se krásně a nezapomeňte si Barcelonu přidat na svůj cestovatelský seznam. Uvidíte, že po její návštěvě nebudete chápat, jak jste bez ní doteď mohli plnohodnotně žít. No fakt.

S láskou k písmenkům na cestách,

N.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *